Ayakkabı Bakımı Nasıl Yapılır?

02 Kasım 2020

Sürekli zeminle temas eden ve her türlü hava koşulunda kullanılan ayakkabılar ister istemez kirlenir ve yıpranır. Bu olumsuz etkiyi önlemek için düzenli bakım uygulamaları doğru yöntemlerle yapılmalıdır. Ayakkabının malzemesine bağlı olarak bakım yöntemleri de değişiklik gösterir.

Deri Ayakkabıların Bakım Süreci

Deri ayakkabıların temizliği için nemli bir bez kullanılabilir. Bezle silinen temiz ayakkabıya ise zeytinyağı ile bakım yapılabilir. Bir pamuğa ya da kuru bir beze biraz zeytinyağı döktükten sonra ayakkabının yüzeyine hafif dokunuşlarla uygulama gerçekleştirilir. Bu sayede çok daha parlak ve bakımlı bir ayakkabıya sahip olmak mümkün hale gelir.

Cila uygulamalarında ise ince çoraplar kullanılarak derinin cilayı daha iyi emmesi sağlanır. Bazen sprey kullanımı tercih edilir. Bu durumda sprey ayakkabıdan 10 ya da 15 cm uzaklıktan püskürtülmelidir. Deri ayakkabılar için cilası olmayan kişiler muz kabuğunu da kullanabilir. İçerdiği potasyum sayesinde deriye bakım yapan muz kabuğu, ayakkabının tozdan arınmasına da yardımcı olur.

Süet Ayakkabı Temizliği ve Bakımı

Düzenli temizliğe ve bakıma ihtiyaç duyan süet ayakkabılarda şekil bozukluğu olmaması için ayakkabı kalıbıyla saklanması tavsiye edilir. Eğer ayakkabı kalıbı yoksa gazete parçası top haline getirilerek ayakkabının içerisine yerleştirilir. Bu sayede ayakkabı şeklini muhafaza eder.

Süet ayakkabılar için özel olarak tasarlanan fırçalar ve silgiler mevcuttur. Temizlik ve bakım sürecinde bu tür materyallerin kullanılması gerekir. Fırça sayesinde ayakkabı tozdan ve kirden arınır. Lekelerin giderilmesi için süet silgisi de tercih edilebilir. Böylece ayakkabı bakımı evde kolaylıkla yapılır. Ayakkabıların ara sıra açık havada bırakılarak havalandırılması faydalı olur.

Nubuk Ayakkabı Bakımı Nasıldır?

Oldukça hassas bir yüzeye sahip olan nubuk ayakkabının temizliği ve bakımı özenli olmalıdır. Nubuk ayakkabılar için de özel fırça, temizleme spreyi ve zımpara vardır. Bunların kullanılmasıyla nubuk ayakkabılar çok daha uzun ömürlü olur.

Ayrıca diş fırçası yardımıyla ayakkabı tozdan ve kirden arındırılabilir. Çok yoğun kirlenme durumlarında nubuk silgisi ve spreyi kullanılması gerekir. Bu ayakkabıların bakımı büyük bir titizlik gerektirdiği için bir uzmandan da destek alınabilir. Ayakkabı kalıplarından yararlanarak ayakkabılar uzun süre şeklini koruyarak saklanabilir. Böylece ezilme, bozulma, kırışma gibi sorunlar yaşanmaz.

Kombinlerinizi Tamamlayacak En İyi Spor Ayakkabılar
Kombinlerinizi Tamamlayacak En İyi Spor Ayakkabılar

Yaşınız, tarzınız ve konfor beklentileriniz ne olursa olsun, spor ayakkabı modelleri her koşulda şıklığınızı zirveye taşır.

Devamını Oku...
Rahat Kadın Terlik Seçmenin Püf Noktaları
Rahat Kadın Terlik Seçmenin Püf Noktaları

Ayakları hassas olan kadınlar için rahat ve anatomik açıdan destekleyici terlik modelleri seçmek son derece önemlidir.

Devamını Oku...
Slazenger Spor Ayakkabılarında İndirimli Fiyatlar
Slazenger Spor Ayakkabılarında İndirimli Fiyatlar

Aktif yaşam tarzına hazırlanırken bütçenizi zorlamadan en kaliteli spor ayakkabı çeşitlerini satın almak hayal değil.

Devamını Oku...
T-Soft E-Ticaret Sistemleriyle Hazırlanmıştır.