Doğru Koşu Teknikleri ile Yorulmadan Daha Hızlı Koşun

17 Mayıs 2021

Koşu yapabilmek için formda olmak ve iyi bir kondisyona sahip olmak gerekir. Fakat yorulmadan koşabilmek için bunlar yeterli değildir.  

Etkili bir şekilde ve yorulmadan koşmak için uzun süre devam ettirebileceğiniz bir tempoda başlamak ve bu tempo ile devam etmek önemlidir. Koşarken dikkat edilmesi gerekenlerin başında, temponuzu takip etmek gelir. Temponuzu tutarlı bir şekilde takip edebilmek kat ettiğiniz mesafeyi ve zamanı takip etmeniz faydalı olur.  

Doğru koşu tekniğini yakalamak için koşarken boyun ve omuzların gevşetilmesi önemlidir. Gerginliğin ortadan kaldırılması için çenenin yukarıda, omuzların gevşek bir şekilde geride tutulması gerekir. Koşu sırasında karın kaslarının dışındaki kasların sıkı tutulması kasların zorlanmasına ve çabuk yorulmaya neden olur.  

Koşu öncesi beslenme şekliniz performansınızı doğrudan etkiler. Dengeli beslenmek iyi bir performans yakalamak için idealdir. Bunun yanı sıra doğru koşu ayakkabısı ve doğru kıyafetler giymek de performansınızı önemli ölçüde etkiler.   

Koşarken Nasıl Giyinmek Gerekir? 

Koşarken doğru kıyafetleri giymiş olmak koşu performansını önemli ölçüde etkiler. Bu durumda koşarken nasıl giyinmeli sorusu akla gelir. Koşarken veya spor yaparken kıyafetlerin öncelikle hava koşullarına göre tercih edilmesi gerekir.  

Günümüzde kadın spor giyim ve erkek spor giyim ürünlerinin birçok çeşidine kolay bir şekilde ulaşmak mümkündür. Ilık havalarda koşarken çok kalın olmayan, teri vücudunuzdan uzaklaştırarak kuru kalmanızı sağlayan ve zararlı güneş ışınlarına karşı koruma sağlayan kıyafetler tercih etmek faydalı olur. 

Koşu için özel olarak üretilen tişört, şort, alt eşofman ve çoraplar idealdir. Soğuk hava koşullarında koşarken vücut ısısını dengede tutacak kıyafetler giymek gerekir. Koşu esnasında ısınan vücudun sıcaklığını dengelemek için nefes alabilen kumaştan yapılan kıyafetler uygundur.  

Eşofman altı, koşu taytı, yelek veya ince koşu montu soğuk havalar için idealdir. Sıcak havalarda koşu yaparken mümkün olduğu kadar ince kumaşlardan yapılan kıyafetler giymek gerekir. Sıcaklığın yoğun olduğu saatlerde koşu yapılmaması daha uygundur. Koşuda kıyafetin yanı sıra ayakkabı tercihi de son derece önemlidir. Koşu ayakkabısı satın alırken doğru ayakkabı almak için koşu ayakkabısı tavsiyesini dikkate almanız önemlidir.  

Koşu Ayakkabısı Alırken Nelere Dikkat Etmek Gerekir? 

Profesyonel olarak koşu ile ilgilenmeyen birçok kişi koşu yapmak için gereken malzemeleri merak eder. Bu spor dalını diğer sporlar ile karşılaştırdığınız zaman, en az ekipman gerektiren spor dalı olduğunu görebilirsiniz. Basit gibi görünse de profesyonel olarak ve verimli bir şekilde koşmak emek ister.  

Koşu yaparken hem bedenin hem de ayakların son derece rahat olması performans için önemlidir. Bu nedenle koşu ayakkabısı seçimine önem vermek gerekir. Bazı durumlarda klasik kadın spor ayakkabı veya erkek spor ayakkabı yeterli gelmeyebilir. Koşu yapılacak zemin ve ayakkabıyı giyecek kişinin ayak yapısı, koşu ayakkabısını önemli ölçüde etkiler.  

Bazı kişiler düz tabanlı, bazı kişiler çukur tabanlı ayakkabılar ile rahat eder. Bu durumda öncelik ayak rahatlığını sağlayan ve ayağı destekleyen ayakkabıya verilmelidir. Günümüzde üretilen kadın koşu ayakkabısı koşarken hem şık görünmek hem de rahat etmek için idealdir. Erkek koşu ayakkabısının da görülmeye değer modelleri bulunur. 

Slazenger Spor Ayakkabılarında İndirimli Fiyatlar
Slazenger Spor Ayakkabılarında İndirimli Fiyatlar


Aktif yaşam tarzına hazırlanırken bütçenizi zorlamadan en kaliteli spor ayakkabı çeşitlerini satın almak hayal değil.

Devamını Oku...
Kombinlerinizi Tamamlayacak En İyi Spor Ayakkabılar
Kombinlerinizi Tamamlayacak En İyi Spor Ayakkabılar

Yaşınız, tarzınız ve konfor beklentileriniz ne olursa olsun, spor ayakkabı modelleri her koşulda şıklığınızı zirveye taşır.

Devamını Oku...
Rahat Kadın Terlik Seçmenin Püf Noktaları
Rahat Kadın Terlik Seçmenin Püf Noktaları

Ayakları hassas olan kadınlar için rahat ve anatomik açıdan destekleyici terlik modelleri seçmek son derece önemlidir.

Devamını Oku...
T-Soft E-Ticaret Sistemleriyle Hazırlanmıştır.