Halı Saha Ayakkabısı Nasıl Seçilir?

03 Kasım 2020

Özel çivili taban yapısı ve teknik özellikleri modelden modele değişen spor ayakkabıların halı saha için uzmanlar tarafından titizlikle tasarlanan seçenekleri bulunur. Bir diğer adı krampon olan bu futbol ayakkabılarının güçlü zemin tutuşu sağlaması amacıyla tabanı çivili olarak tasarlanır. Böylece futbol oynanırken çok daha rahat ve güvenli hareket imkanı olur.

Kapalı ve açık halı sahalar için birbirinden farklı özelliklerde ayakkabılar tercih edilir. Seçimlerin buna göre yapılması ve ihtiyaçlara uygun modellere yönelmesi gerekir. Zemin çim saha ise standart olan tek parça kramponlar kullanıcılar için ideal olur. Kramponun tabanında bulunan 16 tane kauçuk çivi bulunur. Bu sayede çim sahada mükemmel bir performans sergileme şansı ortaya çıkar.

Kapalı sahalarda olan suni çim pürüzsüz özelliktedir ve daha çok yumuşak ve dış tabanı açık renk kauçuk olan tasarımlara sahiptir. Hafif yapısı ve şık tasarımı ve beğeni toplayan bu tarz ayakkabılar, günümüzde futbolseverler arasında oldukça popülerdir. 

Halı Saha Ayakkabısının Sahip Olması Gereken Özellikler

Halı saha olarak da bilinen suni çim saha, futbol oynamak için özel olarak hazırlanır. Bu tür halı sahalarda rahat hareket etmek isteyen futbolcuların özenle tasarlanarak üretilen kısa dişli krampon modellerinden tercih etmesi gerekir. Ayak tabanına oturan bu tarz ergonomik tasarımlı modellerle çok daha rahat ve konforlu bir deneyim yaşanır. Genel olarak normal spor ayakkabısına benzer bir görünüme sahip olan halı saha ayakkabısı, hafifliği ve şıklığı ile beğeni toplar.

Günlük kombinlere mükemmel bir uyum sağlayan halı saha ayakkabısı, oldukça kullanışlıdır. Kramponlarda deri seçimi de çok önemlidir. Kaliteli ve güvenilir malzemeden üretilen ayakkabılar sağlıklı ve konforlu kullanıcı deneyimi sunar. Bazı modeller suni deriden yapılırken bazıları dana, kanguru gibi hayvanların derisinden yapılır.

Derinin türüne göre sağladığı avantajlar değişiklik gösterir. Bu durum fiyatlara da yansır. Seçilen modelin tasarımına ve derinin yapısına bağlı olarak ayakkabı artı değer kazanır. Hakiki deriden üretilen modeller çok daha fazla nefes alabilir özelliktedir ve dayanıklılığı arttığı için uzun ömürlüdür.

Dayanıklı ve Kaliteli Halı Saha Ayakkabıları

Suni deriden yapılan ayakkabılar daha ekonomik olur. Bununla birlikte hakiki deriden yapılan ayakkabılara göre daha kısa sürede yıpranır. Ayrıca nefes alabilirliği daha düşük olur. Daha sağlıklı ve güvenilir kullanım için hakiki deriden yapılan modellere yönelmek gerekir. Bununla birlikte gerçek derinin suni deriye oranla daha ağır olabilir. Bu da hız gerektiren bir konumda olan oyuncu için olumsuz etki yaratabilir.

İhtiyaçlara göre seçim yapılması bu nedenle çok önemlidir. Kanguru derisi ise dana derisinden çok daha kullanışlıdır. Özellikle profesyonel kullanıcıların ilk tercihidir. Dana derisiyle karşılaştırıldığında çok daha hafif ve rahattır. Esnek yapısıyla rahat hareket imkânı sunar. Ayağın şeklini alarak kullanıcıyı yormaz.

Kombinlerinizi Tamamlayacak En İyi Spor Ayakkabılar
Kombinlerinizi Tamamlayacak En İyi Spor Ayakkabılar

Yaşınız, tarzınız ve konfor beklentileriniz ne olursa olsun, spor ayakkabı modelleri her koşulda şıklığınızı zirveye taşır.

Devamını Oku...
Rahat Kadın Terlik Seçmenin Püf Noktaları
Rahat Kadın Terlik Seçmenin Püf Noktaları

Ayakları hassas olan kadınlar için rahat ve anatomik açıdan destekleyici terlik modelleri seçmek son derece önemlidir.

Devamını Oku...
Slazenger Spor Ayakkabılarında İndirimli Fiyatlar
Slazenger Spor Ayakkabılarında İndirimli Fiyatlar

Aktif yaşam tarzına hazırlanırken bütçenizi zorlamadan en kaliteli spor ayakkabı çeşitlerini satın almak hayal değil.

Devamını Oku...
T-Soft E-Ticaret Sistemleriyle Hazırlanmıştır.