Koşarken Nefes Nasıl Kontrol Edilir ?

25 Ekim 2021

 Spor yaparken faydalı şekilde soluk alıp vermek hem sağlık hem de antrenmandan alacağınız verim açısından gereklidir.

Koşarken Nefes Kontrolü Neden Önemlidir?

Hatalı şekilde soluk alıp vermek vücudumuzun yeterince oksijen alamamasına neden olabilir. Bunun sonucunda kaslarınız enerji harcamak için ihtiyaç duyduğu oksijeni karşılayamaz. Sorunu tolere etmek amacıyla kalbiniz olması gerekenden daha hızlı çalışmaya başlar. Hızlanan kalp atışları tansiyon dengesizliğine sebep olabilir. Koşarak daha sağlıklı olmaya çalışırken işler tersine dönebilir. Eğer siz de koşu yaparken benzer durumları yaşıyorsanız sakın “Yarın koşmayı bırakıyorum!” demeyin! Bunun yerine koşarken nefes kontrolu yapmayı öğrenin. Hemen endişelenmeyin! Öyle sandığınız kadar zor birşey değil. Zorlanmadan koşmanıza yardımcı olacak nefes egzersizleri hakkında bilgi edinmek için okumaya devam edin.

Nasıl Nefes Alıyorsunuz?

Pek çok kişi doğal şekilde yani üzerinde düşünmeden nefes alırken göğüs kaslarını kullanır. Bunu anlamak için nefes alırken göğsünüze bakın her soluk alışınızda öne doğru hareket ettiğini göreceksiniz. Göğüsten nefes aldığınızın bir başka göstergesi de genellikle ayaktayken gözlenen omuzların yukarı aşağı yönde hareket etmesidir.

Büyük ihtimallle “ Göğüsten nefes almanın nesi yanlış?” diyorsunuzdur. Günlük ritim için tam olarak yanlış denilemez onun yerine daha iyisi var denilebilir. Sportif açıdan bakıldığındaysa göğüsten nefes almak yeterli değildir. “Peki bu durumda ne yapacağız?” Nefes alırken göğüs kaslarınız yerine karın kaslarınızı kullanmanız faydalı olacaktır. Diyaframdan nefes alarak Akciğerlerinizi daha yüksek kapasiteli kullanabilir ve spor yaparken ihtiyaç duyduğunuz oksijeni vücudunuzu zorlamadan alabilirsiniz.

Diyafram Nefesi Egzersizleri Nasıl Yapılır?

Ayaktayken, otururken ve yatarken yapabileceğiniz nefes egzersizlerini sıklıkla tekrarlayarak alışkanlık haline getirebilirsiniz. Böylece yalnızca koşarken değil rutin işlerinizi yaparken de ferah bir nefes alabilirsiniz.

Ayakta diyafram çalışması için kollarınızı serbest bırakın ve dik durun. Derin bir nefes alırken karnınızı şişirmeye çalışın. Nefes verirken “Zayıflasam nasıl görünürüm?” diye aynaya baktığınızı düşünerek karnınızı içeri çekin.

Oturarak karından nefes alma egzersizi için bir tabureye oturun. Hafifçe öne eğilerek nefes alın ve karnınızı şişirin. Nefes verirken sırtınızı biraz geriye doğru hareket ettirerek karnınızı içeri çekin.

Yatarken diyafram egzersizi yapmak için göbek deliğinizin üstüne bir kitap koyun. Nefes alırken kitabı mümkün olduğunca yukarı kaldırmaya çalışın. Nefes verirken de kitabın aşağı inmesini sağlayın.

Koşu için Doğru Kıyafet Nasıl Seçilir?

Spor yaparken doğru nefes kontrolu kadar kıyafet ve ayakkabı seçimi de önemlidir. Yaptığınız antrenmana veya vücudunuza uygun olmayan kıyafetler sizi kısıtlayabilir. Koşu gibi outdoor sporlar için kıyafet seçerken kişisel özelliklerinizin yanı sıra hava şartlarını da göz önüne almanız gerekir. Bu konuda size yardımcı olacak ipuçlarını sizlerle paylaşıyoruz.

  • Kış aylarında koşarken t-shirt yerine vücudunuzun ısı dengesini koruyan bir sweatshirt giyin.
  • Dolgulu ve su geçirmez yeleklerle hem kollarınızı rahat kullanın hem de soğuktan korunun.
  • Kapşonlu, rüzgara ve suya karşı dirençli ceketleri tercih ederek beklenmedik durumlara karşı hazırlıklı olun.
  • Kişisel eşyalarınızı muhafaza etmesi için fermuarlı cebe sahip suya dayanıklı eşofmanlar kullanın.
  • Yağmur altında koşarken su geçirmez özellikli koşu ayakkabılarını tercih edin.

Outdoor sporları ve koşu antrenmanlarınızı yaparken konforunuzu arttıracak bu ürünleri ve daha fazlasını Slazenger‘de bulabilirsiniz. Üstelik Slazenger’ı takip ederek size özel kampanyalardan ve indirim avantajlarından haberdar olabilirsiniz.

Kombinlerinizi Tamamlayacak En İyi Spor Ayakkabılar
Kombinlerinizi Tamamlayacak En İyi Spor Ayakkabılar

Yaşınız, tarzınız ve konfor beklentileriniz ne olursa olsun, spor ayakkabı modelleri her koşulda şıklığınızı zirveye taşır.

Devamını Oku...
Rahat Kadın Terlik Seçmenin Püf Noktaları
Rahat Kadın Terlik Seçmenin Püf Noktaları

Ayakları hassas olan kadınlar için rahat ve anatomik açıdan destekleyici terlik modelleri seçmek son derece önemlidir.

Devamını Oku...
Slazenger Spor Ayakkabılarında İndirimli Fiyatlar
Slazenger Spor Ayakkabılarında İndirimli Fiyatlar

Aktif yaşam tarzına hazırlanırken bütçenizi zorlamadan en kaliteli spor ayakkabı çeşitlerini satın almak hayal değil.

Devamını Oku...
T-Soft E-Ticaret Sistemleriyle Hazırlanmıştır.