Krampon Seçerken Nelere Dikkat Etmek Gerekir?

15 Şubat 2021

Halı saha ayakkabısı almak isteyen kişilerin tercihi olan model, güçlü kavrama özelliğine sahiptir. Bu sayede hareketlerin özgür ve güvenli olması sağlanır. Ancak kramponu kullanırken performans elde edebilmek için çeşitli detaylara dikkat edilmesi gerekir.  

1. Ayak ile Uyumlu Olması Gerekir  

Erkek futbol ayakkabısı seçiminde ayak ile uyumuna dikkat edilmelidir. Modelin ayağın yapısına uygun olması ve tam olarak kavraması gerekir. Ayağı sıkan ya da ayağa bol gelen krampon performansın tam olarak ortaya çıkmasını engeller. Slazenger tarafından satışa sunulan model seçenekleri rahatlığı ön planda tutar.  

2. Zemine Uyumlu Olmalıdır 

Krampon seçiminde en önemli detaylar arasında zemine uygunluk yer alır. Halı saha krampon ile sert zemindeki krampon birbirinden farklıdır. Ayakkabının taban kısmının zemine uygun olması oldukça önemlidir. Genellikle halı sahalarda beton üzerine çim dökülür. Bu nedenle halı saha için kullanılacak ayakkabının taban kısmı esnek olmalıdır. Aynı zamanda bu tarz ayakkabıların yumuşak olması da önemli bir detaydır.  

Profesyonel oyunlar için ayarlanan yerlerde ise kısa çivili krampon doğru bir seçimdir. Krampon seçmenin püf noktaları arasında önemli bir nokta daha vardır. Buna göre, kapalı mekanda giymek için “Indoor” krampon tercih edilmelidir.  

3. Üretildiği Malzemeye Dikkat Edilmelidir 

Erkek krampon modelleri farklı malzemelerden üretilir. En fazla tercih edilen malzemelerin arasında deri bulunur. Deri futbol ayakkabıları ayağın şeklini almasıyla tercih edilir. Kullanımı oldukça rahat olmasının yanı sıra zamanla ayağa uyumu artış gösterir. Deri modeller darbelere karşı dayanıklıdır. 

Ancak, yağışlı havalarda ağırlaşarak kullanımı zor hale gelir. Bu nedenle son yıllarda modern sentetik kramponlar üretilir. Modern sentetik krampon modelleri hafif olmasıyla da tercih edilir.  

4. Yaşa Uygun Olmalıdır 

Krampon çeşitlerinin ayağın numarasıyla uyumlu olması gerekir. Eğer kramponu küçük yaşta bir kişi kullanacaksa çocuk krampon modelleri tercih edilmelidir. Çocuk krampon çeşitleri rahat ve güvenli kullanım ortaya koyar.  

5. Teknik Detaylara Dikkat Edilmelidir 

Krampon seçiminde en önemli noktalar arasında teknik detaylar yer alır. Ayakkabının özellikleri incelenmeli, hangi zemin türü için üretildiği araştırılmalıdır. Birçok markada bilekli krampon başta olmak üzere farklı özelliklerde seçenek bulunur. Model seçeneklerinin fazla olması nedeniyle krampon yorumlarını okuyarak kullanıcı deneyimlerinden faydalanabilirsiniz.  

6. Estetik Detaylara Dikkat Edilmelidir 

Krampon seçiminde en önemli detaylardan bir tanesi de estetik detaylardır. Model seçeneğinin rahatlığı ve taban unsurlarının ardından estetik detayları dikkate alınmalıdır. Size hitap eden renkte ve desende krampon seçmeniz oldukça önemlidir. Bazı krampon modelleri çoraplıdır. Çoraplı krampon estetik görünümün yanı sıra işlevsellik açısından da tercih edilir.  

Kombinlerinizi Tamamlayacak En İyi Spor Ayakkabılar
Kombinlerinizi Tamamlayacak En İyi Spor Ayakkabılar

Yaşınız, tarzınız ve konfor beklentileriniz ne olursa olsun, spor ayakkabı modelleri her koşulda şıklığınızı zirveye taşır.

Devamını Oku...
Rahat Kadın Terlik Seçmenin Püf Noktaları
Rahat Kadın Terlik Seçmenin Püf Noktaları

Ayakları hassas olan kadınlar için rahat ve anatomik açıdan destekleyici terlik modelleri seçmek son derece önemlidir.

Devamını Oku...
Slazenger Spor Ayakkabılarında İndirimli Fiyatlar
Slazenger Spor Ayakkabılarında İndirimli Fiyatlar

Aktif yaşam tarzına hazırlanırken bütçenizi zorlamadan en kaliteli spor ayakkabı çeşitlerini satın almak hayal değil.

Devamını Oku...
T-Soft E-Ticaret Sistemleriyle Hazırlanmıştır.