Sneaker Spor Ayakkabıların Ömrünü Uzatmanın Püf Noktaları

27 Ocak 2022

Yeni aldığınız erkek beyaz sneaker ayakkabınızın bir hafta içinde kirlendiğini ve giyilemez duruma geldiğini hayal edin. Oldukça üzücü bir durum, değil mi? Peki, en sevdiğiniz beyaz ve klasik sneaker’ların her zaman nasıl temiz ve yeni görünmelerini sağlayabilirsiniz? İşte Sneaker spor ayakkabıların ömrünü uzatmanın tüm püf noktaları…

Ayağınız için En Uygun Numara ve Modeli Tercih Edin

Erkek spor ayakkabı modellerinin ömrünü uzatmanın ilk püf noktası ayakkabı tercihinizdir. Kulağa her ne kadar önemsiz bir ayrıntı gibi gelse de, satın alırken dikkat edilmesi gereken bir konudur. Bunun için birkaç püf noktayı göz ardı etmemenizde fayda var:

Kadın ve erkek Sneaker ayakkabı modelleri, diğer ayakkabılara göre farklı kalıplara sahip olabilir. Ayakkabı satın alırken, başka bir ayakkabı modelinde kullandığınız numarayı veya duruma göre bir küçük ya da bir büyük numarasını tercih edebilirsiniz.

Ayakkabıyı fiziksel bir mağazadan değil, online alışveriş platformu üzerinden satın almayı planlıyorsanız ayaklarınızın ölçüsünü alın. Bu sayede ayakkabı numaranızı beden tablosu üzerinden doğru bir şekilde belirleyebilirsiniz.

Tüm bu unsurlar doğru ayakkabıyı kullanabilmenize yardımcı olur ve dolayısıyla yanlış kullanımdan dolayı ayakkabılarınızın ömrü kısalmaz.

Beyaz Sneaker Ayakkabı

Sneaker Spor Ayakkabıları Düzenli Olarak Temizleyin

Temizlik, tüm ayakkabı modellerinde olduğu gibi sneaker spor ayakkabılar için de oldukça önemli. Nitekim spor ayakkabıların düzenli olarak temizlenmesi, kullanım ömrünün uzamasında önemli bir rol oynar. Üç temel adımdan oluşan temizlik işlemlerini periyodik bir şekilde uyguladığınız takdirde, Sneaker ayakkabılarınızı uzun bir süre kullanabilirsiniz. İşte uygulamanız gereken üç temel adım:

Ayakkabı yüzeyindeki tüm görünür kirleri temizleyin. Bunu temiz bir havlu veya diş fırçası ile yapabilirsiniz. Her kullanımdan sonra ayakkabılarınızı silmeyi unutmayın.

Islak mendil veya su ile ayakkabının altını mutlaka temizleyin. Çamurlu bir yolda yürümemiş olsanız bile ayakkabıların altında zamanla toz birikmektedir. Bu durum da ayakkabılarınızın kullanım ömrünü olumsuz etkileyeceğinden taban temizliğini ihmal etmeyin.  

Son olarak büyük lekelere odaklanabilirsiniz. Leke, ıslak mendil veya sadece su ile çıkamayacak büyüklüğe sahipse, sabunlu bir bez kullanmayı da tercih edebilirsiniz.

Erkek Sneaker Spor Ayakkabı

Ayakkabınızı Düzenli Aralıklarla Havalandırın

Spor ayakkabılarınızın deforme olmaması ve kullanım ömrünün uzaması için her gün aynı ayakkabıyı giymemeye özen gösterin. Bir ayakkabıyı giydikten sonra en az 24 saat dinlendirmek ayakkabılarınızın kullanım ömrünü uzatacaktır.

Ayakkabılarınız için Gazete Kağıdı Kullanın

Her kullanımdan sonra, ayakkabılarınızın içine gazete kâğıdı doldurabilirsiniz. Gazete kâğıdı, nemi emme konusunda oldukça faydalıdır. Nemden korumasının yanı sıra gazete kağıdıyla ayrıca ayakkabınızın kalıbını da korumuş olursunuz.

Siyah Sneaker Spor Ayakkabı

Ayakkabılarınızı Çorapsız Kullanmamaya Özen Gösterin

Çorapsız ayakkabı kullanımı, ayakların terlemesine sebep olacağı için pek tavsiye edilmez. Çünkü terleme, ayakkabı içinde bakteri oluşumunun hızlanmasına neden olmaktadır. Bu durum hem ayak sağlığınıza hem de ayakkabınıza zarar veren bir durumdur. Ayakkabılarınızı çorap giymeden kullandığınız takdirde astar bölümünde ve tabanında engelleyemeyeceğiniz deformasyonlara da neden olabileceğinizi unutmamalısınız.

Sizler için oluşturduğumuz tavsiyeleri uygulamanız halinde nem, darbe vb. dış etkenlerden meydana gelebilecek deformasyonları minimize edebilirsiniz. Bu püf noktalara dikkat ederek ve doğru bakımları uygulayarak erkek ve kadın Sneaker ayakkabıların ömrünü uzatabilirsiniz.

Spor Ayakkabı Temizlemenin 10 Püf Noktası
Spor Ayakkabı Temizlemenin 10 Püf Noktası

Her evde kendine yer bulan ve sıklıkla kullanılan spor ayakkabı, günlük hayatın vazgeçilmez bir parçasıdır. Bu nedenle düzenli olarak temizliğinin yapılması ve bu süreçte ayakkabının ilk günkü formunu kaybetmemesi için doğru yöntemlerin tercih edilmesi gerekir. Bu nedenle spor ayakkabı temizlemenin 10 püf noktası şu şekilde sıralanabilir:

Devamını Oku...
Kadın Terlik Modelleri ile Kolay Kombin Yapmanın Püf Noktaları
Kadın Terlik Modelleri ile Kolay Kombin Yapmanın Püf Noktaları

Büyük bir özenle seçilen ve giyilen kıyafetlerin en büyük tamamlayıcısı, terlik kombinini doğru yapmaktır. Bu süreçte kendini iyi hissetmek ve dışarıya çıktığında herkesin kombinini güzel bulmasını isteyebilirsin.

Devamını Oku...
Slazenger Spor Ayakkabılarında İndirimli Fiyatlar
Slazenger Spor Ayakkabılarında İndirimli Fiyatlar


Aktif yaşam tarzına hazırlanırken bütçenizi zorlamadan en kaliteli spor ayakkabı çeşitlerini satın almak hayal değil.

Devamını Oku...
T-Soft E-Ticaret Sistemleriyle Hazırlanmıştır.