Spor Ayakkabı Numarası Nasıl Olmalı

27 Mayıs 2021

 Bu nedenle özellikle spor yaparken giyilecek olan spor ayakkabıların seçimini daha özenli bir şekilde yapmak gerekir. Ayakkabı seçerken öncelikle ayağa göre ayakkabı seçimi yapılması önemlidir 

Herkesin ayak yapısı birbirinden farklıdır. Ayakkabı tasarımları yapılırken bu durum dikkate alınır ve farklı yapıda ayakkabılar tasarlanır. Ayak yapısı ile ayakkabı yapısının uyuşmaması ayakta çeşitli deformasyonlara neden olur. Bunun yanı sıra ayak eklemlerinde kireçlenme oluşmasına da neden olur.  

Spor ayakkabı numarası nasıl olmalı sorusu en fazla merak edilen soruların başında bulunurAyakkabı numarası hesaplama işlemi oldukça kolaydır. Bu nedenle doğru ayakkabı numarası nasıl seçilir sorusunun cevabı da oldukça kolaydır. Ayak ölçüsü belirlenirken ayaktaki en uzun parmak baz alınır. Uzun parmak, bazı kişilerde ayak baş parmağı, bazı kişilerde ise baş parmağın yanındaki parmak olur.  

Ayakkabı bu ölçülerden yarım santim daha uzun olmalıdır. Spor ayakkabılardaysa uzun ayak parmağıyla ayakkabının burnu arasında en az bir santim kadar boşluk olmalıdır. Bu boşluk ayak parmaklarının ayakkabı içinde rahat hareket etmesini sağlar. İnternetten ayakkabı alırken ayak numarası seçimi yapmadan önce ayak ölçüsünü alarak sitede yer alan ölçü tablosuna göre numara seçimi yapmanız faydalı olur.  

Doğru Ayakkabı Seçiminin Faydaları Nelerdir? 

Ayaklar tüm gün boyunca vücudun ağırlığını taşır. Alışveriş, spor veya ağır işler söz konusu olduğu zaman ayaklara binen yük daha da fazla olur. Bu sebeple ayakkabı nasıl seçilir, doğru ayakkabı seçiminde neye dikkat edilmelidir soruları önemlidir. Ayakların bu yük ile başa çıkabilmesi ve çeşitli sağlık sorunlarına yol açmaması için uygun ayakkabı kullanmak gerekir. Ayakkabının ayağı ve ayak kemiğini doğru şekilde desteklemesi omurilik sisteminin de desteklenmesi anlamına gelir. Bu nedenledir ki ayağa uygun olmayan ayakkabılar; omurilik, bel ve sırt ağrılarına da neden olur. 

Özellikle iş yaşamında ağır yüklerle ilgilenmek zorunda olan erkeklerin; ayağını yastıklarla destekleyen, ayak bileğini saran, kalın tabanlı ve nefes alabilen erkek sneaker modellerini tercih etmesi faydalı olur. İşin yanı sıra spor yaparken de doğru ayakkabı seçimi erkeklerin ayak sağlığı için son derece önemlidir.  

Her sporun farklı gereksinimleri ve farklı rutin hareketleri olduğu için ayakkabı modelleri spor türüne bağlı olarak değişiklik gösterir. Örneğin; koşu ayakkabılarında taban kuvvetli, ayak arkası destekli olurken, tenis ayakkabılarında, ayakkabıların yan tarafları desteklidir. Yürüyüş ayakkabıları ise topuk destekli, yumuşak iç tabanlı ve sert dış tabanlı olur. Ayakkabılarda bulunan bu özellikler, o spor dalına özgü riskleri önlemeye yöneliktir.  

Spor Ayakkabılar Ne Kadar Sürede Yenilenmelidir? 

Düzenli spor yapmak demek, haftada en az üç gün ve günde en az yarım saati spora ayırmak demektir. Bazı kişilerde gün ve saat sayısı daha fazla olsa bile minimum bu gün ve saat miktarı kabul edilecek olursa; spor ayakkabının 6 ila 9 ay arasında aşındığı görülür. Aşınmaya başlayan ayakkabılar ayak sağlığını olumsuz yönde etkiler.  

Ayakkabı seçimi yapan bazı kişiler, ayak numarasından bir numara büyük ayakkabının, bazı durumlarda avantaj sağlayabileceğine inanır. Oysaki 1 numara büyük ayakkabı giymek fazlasıyla rahatsız edicidir. Üstelik büyüklükten kaynaklanan sürtünme ayak bileğine zarar verir. Bu nedenle erkek spor ayakkabı satın alırken bir numara büyük değil, uzun parmağınız ile ayakkabı burnu arasında 1 cm boşluk olmasına özen göstermeniz faydalı olur. Aynı durum kadın sneaker modelleri seçim ve kullanımları için de geçerlidir.  

Slazenger Spor Ayakkabılarında İndirimli Fiyatlar
Slazenger Spor Ayakkabılarında İndirimli Fiyatlar


Aktif yaşam tarzına hazırlanırken bütçenizi zorlamadan en kaliteli spor ayakkabı çeşitlerini satın almak hayal değil.

Devamını Oku...
Kombinlerinizi Tamamlayacak En İyi Spor Ayakkabılar
Kombinlerinizi Tamamlayacak En İyi Spor Ayakkabılar

Yaşınız, tarzınız ve konfor beklentileriniz ne olursa olsun, spor ayakkabı modelleri her koşulda şıklığınızı zirveye taşır.

Devamını Oku...
Rahat Kadın Terlik Seçmenin Püf Noktaları
Rahat Kadın Terlik Seçmenin Püf Noktaları

Ayakları hassas olan kadınlar için rahat ve anatomik açıdan destekleyici terlik modelleri seçmek son derece önemlidir.

Devamını Oku...
T-Soft E-Ticaret Sistemleriyle Hazırlanmıştır.