Spor Ayakkabısı Seçerken Dikkat Edilmesi Gereken 10 Adım

11 Aralık 2020

1- Ayağınızın Anatomik Yapısını İyi Anlayın  

Herkesin kendine özgü bir ayak yapısı vardır. Siz de kendi ayağınızın anatomik yapısını iyi anlayarak kendiniz için en doğru spor ayakkabı özelliklerine sahip olan modellere yönelebilirsiniz. Örneğin; düz ve yüksek tabanlar için farklı modeller tavsiye edilir. Bazılarında topuk dikeni gibi sorunlar ortaya çıkarken bazılarında taraklı bir yapı söz konusu olur. Tüm bu detaylara dikkat ederek seçim yapmanız önemlidir.  

2- Ayaklarınız Şiş Olduğunda Alışveriş Yapın 

Spor yaparken kullanabileceğiniz ya da günlük hayatınızda gün boyunca ayağınızda taşıyacağınız ayakkabıların ayaklarınız şiştiğinde dahi rahat olması gerekir. Bu nedenle satın alma sürecinde ayaklarınız şiş olduğunda ayakkabıları denemenizi tavsiye ederiz. Bu tür zamanlarda alışverişe çıktığınızda gün sonuna ayakkabı seçimini ayırabilirsiniz.  

3-  Rahat ve Konforlu Yapıya Sahip Olan Modellere Yönelin 

Spor ayakkabı seçiminde önceliğiniz her zaman rahatlık ve konfor olmalıdır. Ardından kendi tarzınıza ve zevkinize hitap eden modern tasarımlara yönelebilirsiniz. Çok çeşitli spor aktivitelerinde ya da günlük hayatta ayaklarınızın iyi olması çok önemlidir. Bu da ancak kaliteli ve konforlu ayakkabı modelleriyle mümkün olur.  

4- Nefes Alabilir Özellikte Olan Modelleri Tercih Edin 

Ayaklarınızın sağlıklı ve rahat olması için nefes alabilir özellikte olan ayakkabı modellerini tercih etmeniz gerekir. Bu süreçte ayakkabının kaliteli malzemelerden hazırlanmış olmasına özen gösterilmelidir. Böylece kötü koku, terleme, kaşıntı gibi sorunlar ortaya çıkmaz. Peki, kaliteli spor ayakkabı nasıl anlaşılır? Alanında adından sıklıkla bahsettiren markaların ürünlerine yönelerek kaliteli ve güvenilir modellere yönelebilirsiniz. Bunlar uzmanlar tarafından ayak anatomisine uygun olarak hazırlanır ve test edilerek beğeninize sunulur.  

5- Her Zaman Yedek Spor Ayakkabınız Olsun 

Sürekli aynı ayakkabıyı kullanmak yerine yedek spor ayakkabı edinerek dönüşümlü kullanım sağlayabilirsiniz. Bu durum ayakkabının dinlenmesini ve çok daha uzun ömürlü olmasını sağlar  

6- Alışverişe Giderken Çorabınızı Yanınıza Almayı Unutmayın 

İster günlük hayatta kullanmak için ister koşu, futbol, yürüyüş için olsun spor ayakkabı alırken yanınıza çorap almanızı öneririz. Aksi halde çorapla ayakkabıyı giydiğinizde ayağınızı rahatsız hissedebilirsiniz.  

7- Hafif Yapıda Olan Ayakkabıları Tercih Edin  

Koşu, futbol, basketbol ya da yürüyüş ayakkabısı alırken nelere dikkat edilmeli sorusu sıklıkla karşımıza çıkar. Sadece spor aktiviteleri için değil, günlük hayatınızda kullanacağınız ayakkabılar için de hafif olan modelleri tercih etmeniz gerekir. Bu tür hafif yapıya sahip modellerle çok daha rahat hareket edebilirsiniz.  

8- Basıncı Absorbe Eden Modellerle Eşsiz Deneyim Yaşayın 

Ayağınızın rahat hissetmesi için ayakkabınızın absorbe etme oranının yüksek olması gerekir. Spor ayakkabıda oldukça önemli bir detay olan bu husus, basıncın emilmesine yardımcı olur ve vücuttan gelen bu basıncın eşit oranda ayağa yayılmasını sağlar. Bu da ayağın belirli bölgelerinde ağrı oluşumunu engeller.  

9- Hareket Halinde Sizi Engelleyecek Detaylardan Kaçının 

Spor ayakkabı seçimi yapılırken özellikle hoş durduğu için rengârenk uzun bağcıkları modeller sıklıkla tercih edilir. Bununla birlikte alışveriş sürecinde bu tür bağcıkların yapısına dikkat edilmelidir ve sürekli açılan bağcıklardan uzak durulmalıdır.  

10- Spor Ayakkabı Alırken Kullanacağınız Yere Göre Seçim Yapın 

Kadın ya da erkek ayakkabı alırken nelere dikkat etmeliyiz? Spor ayakkabı için yapılan alışverişlerin başarılı olması için ayakkabının kullanılacağı yere göre seçim yapılması gerekir. Futbol, basketbol, koşu gibi faaliyetler için tasarlanan ayakkabılar birbirlerinden oldukça farklıdır. 

Kombinlerinizi Tamamlayacak En İyi Spor Ayakkabılar
Kombinlerinizi Tamamlayacak En İyi Spor Ayakkabılar

Yaşınız, tarzınız ve konfor beklentileriniz ne olursa olsun, spor ayakkabı modelleri her koşulda şıklığınızı zirveye taşır.

Devamını Oku...
Rahat Kadın Terlik Seçmenin Püf Noktaları
Rahat Kadın Terlik Seçmenin Püf Noktaları

Ayakları hassas olan kadınlar için rahat ve anatomik açıdan destekleyici terlik modelleri seçmek son derece önemlidir.

Devamını Oku...
Slazenger Spor Ayakkabılarında İndirimli Fiyatlar
Slazenger Spor Ayakkabılarında İndirimli Fiyatlar

Aktif yaşam tarzına hazırlanırken bütçenizi zorlamadan en kaliteli spor ayakkabı çeşitlerini satın almak hayal değil.

Devamını Oku...
T-Soft E-Ticaret Sistemleriyle Hazırlanmıştır.