Spor Tayt Nasıl Seçilir?

09 Aralık 2020

Hareket kolaylığı sağlayan ve kasları sıkıştırarak destekleyen bu tarz taytlar, ter tutma özelliğiyle konforlu kullanım sağlar. Etkili bir egzersiz için olmazsa olmaz bu ürünler farklı özelliklerde tasarlanarak üretilir çünkü her türlü aktivite için farklı niteliklere sahip taytlara ihtiyaç duyulur. Peki, spor tayt alırken dikkat edilmesi gerekenler nedir, tayt nasıl seçilir? 

Pilates İçin Spor Taytı Nasıl Olmalı? 

Günümüzde en çok tercih edilen spor aktivitelerinden biri olan pilatesin mükemmel şekilde yapılabilmesi için vücudu tamamen saran tayt modellerinin kullanılması gerekir. Kaygan yapıda olan taytlarla pilates toplarından istenen verim alınamaz çünkü amaçlanan hareketler yapılamaz.  

Ayrıca sıkıştırıcı özelliğe sahip olan modellerin seçilmesi önemlidir. Orta derecede sıkıştırma yetkinliği olan ürünlerle tamamen sıkıştıran doğru kasların çalıştırılması sağlanır. Bu tür spor taytlarından yüksek performansın alınabilmesi için modelde fermuar, düğme gibi metal parçaların olmaması gerekir. Aksi halde hem vücudun hem de pilates topunun zarar görmesi kaçınılmaz hale gelir. Bu tür pilates taytlarında bel bölümüne özen gösterilmeli ve rahat hareket imkânı sunan bir yapıya sahip olan ürünler seçilmelidir.  

Bisiklet Kullanırken Giyebileceğiniz Spor Taytı Nasıl Seçilir 

Son yıllarda bisiklet kullanımına olan ilgi oldukça artış göstermiştir. Hem spor hem ulaşım hem de eğlence için tercih edilen bisikletten maksimum verim alınabilmesi için bisiklet için uygun özelliklere sahip olan tayt modellerinin tercih edilmesi gerekir. Bunların bedene tamamen oturması gerekir.  

Rahat hareket imkânı sunması için dar kesimli olması gereken bu taytlarda sünger ped özelliği bulunur. Bu ped sayesinde üst seviyede oturma konforu sağlanır. Ayrıca bu tür aktivitelerde baskı bölgelerinin korunması ve esnek hareket imkânının sağlanması çok önemlidir. Bu tür özellikleri sağlayan modeller vücutta tahriş oluşumunu engeller.  

Koşu İçin En İyi Spor Tayt Önerileri 

Spor yapmak isteyen insanların ilk aklına gelen seçeneklerden biri olan koşu, sağlıklı ve fit görünüm için oldukça faydalıdır. Bu süreçte en ideal özelliklere sahip olan toparlayıcı spor tayt modellerinin tercih edilmesi gerekir. Bu tarz tasarımlarda yüksek bel bandı bulunur. Bu bantlar sayesinde koşu esnasında rahat hareket olanağı sağlar ve esnek yapısıyla hareketlerde sınırlama yapmaz.  

Spor tayt önerilerinde özellikle modellerde kullanılan kumaş yapısına da dikkat edilmesi vurgulanır. Sentetik veya spandex gibi malzemelerden hazırlanan ürünler tercih edilerek vücutta oluşan nemin ve terin dışarı atılması gerekir. Düşünülenin aksine bu tür aktiviteler için pamuk içeren taytlardan kaçınmak gerekir. Çünkü bunlar vücuda yapışarak rahat hareket edilmesini engeller.  

Her Türlü Aktiviteye Uygun Spor Tayt Faydaları 

Yapılan sporlardan istenen sonuçların alınabilmesi için bu tür aktivitelere uygun şekilde tasarlanan ürünler tercih edilmelidir. Pilates, koşu, bisiklet gibi aktivitelerin yanı sıra yoga, kardiyo gibi sporlar için de farklı özelliklerde tayt tasarlanır. Bu tür aktiviteler için uzmanlar tarafından özenle hazırlanan spor tayt faydaları ise şu şekilde sıralanabilir: 

  • Rahat hareket imkanı sunar.  

  • Hızlı kuruma özelliği sayesinde vücudu kurur tutar.  

  • Nefes alabilir özellikte olan taytlar teri hemen dışarı atar.  

  • Herhangi bir metal parça içermeyen bu kıyafetler spor esnasında rahatsızlık vermez.  

  • Kolayca esner ama formunu kaybetmez.   

  • Vücuda yapışır ve kaymaz özellikte olur.  

Tüm bu özelliklere sahip olan en iyi spor taytlarla keyifli ve etkili spor aktiviteleri gerçekleştirilir. Bu nedenle spor için ihtiyaç duyulan bu tarz kıyafetlerin seçimine özen gösterilmelidir.  

Kombinlerinizi Tamamlayacak En İyi Spor Ayakkabılar
Kombinlerinizi Tamamlayacak En İyi Spor Ayakkabılar

Yaşınız, tarzınız ve konfor beklentileriniz ne olursa olsun, spor ayakkabı modelleri her koşulda şıklığınızı zirveye taşır.

Devamını Oku...
Rahat Kadın Terlik Seçmenin Püf Noktaları
Rahat Kadın Terlik Seçmenin Püf Noktaları

Ayakları hassas olan kadınlar için rahat ve anatomik açıdan destekleyici terlik modelleri seçmek son derece önemlidir.

Devamını Oku...
Slazenger Spor Ayakkabılarında İndirimli Fiyatlar
Slazenger Spor Ayakkabılarında İndirimli Fiyatlar

Aktif yaşam tarzına hazırlanırken bütçenizi zorlamadan en kaliteli spor ayakkabı çeşitlerini satın almak hayal değil.

Devamını Oku...
T-Soft E-Ticaret Sistemleriyle Hazırlanmıştır.